W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę Cookies
X

Wykaz leków onkologicznych

27 lutego 2025 r.zakończyliśmy prace nad opracowaniem wykazu dotyczącego leków we wskazaniach onkologicznych, wymagających stosowania dłużej niż 30 dni w określonym stanie klinicznym i rekomendowanych w wytycznych postępowania klinicznego, w stosunku do których wnioskodawca nie złożył dotychczas wniosku o objęcie refundacją i ustalenie urzędowej ceny zbytu w danych wskazaniach oraz upłynęła wyłączność rynkowa. 

 

Sporządzenie wykazu leków stosowanych w onkologii(udostępniony w Biuletynie Informacji Publicznej AOTMiT) 

 

 

W wykazie z dnia 27 lutego 2025 r. ujęto 15 substancji czynnych – 26 cząsteczko-wskazań.

 

Utworzenie wykazu, to pierwszy etap procesu refundacyjnego. Przygotowany wykaz stanie się podstawą dalszych prac nad objęciem refundacją technologii lekowych ujętych w wykazie.  

Kolejnym krokiem jest utworzenie przez Ministra Zdrowia listy leków na podstawie wykazu, po zasięgnięciu opinii Rady Przejrzystości, konsultantów krajowych z danej dziedziny medycyny oraz Rzecznika Praw Pacjenta. 

Następnie Minister Zdrowia informuje podmioty odpowiedzialne, których leki znajdują się na tej liście, o możliwości złożenia wniosku o objęcie refundacją, o którym mowa w art. 24 ust. 1 pkt 1 ustawy o refundacji (dalej UoR), jednak w przypadku tych wniosków nie stosuje się przepisów art. 35 UoR. Technologia lekowa zostaje objęta refundacją tylko wówczas, gdy wniosek przejdzie pozytywnie całą procedurę określoną w przepisach ustawy o refundacji. 

 

Przygotowanie wykazu leków zgodnie z art. 30a UoR dotyczy leków stosowanych we wskazaniach onkologicznych.

Agencja w ramach prac nad wykazem, przeprowadza ocenę oczekiwanych efektów zdrowotnych kierując się m.in.: 

  • priorytetami zdrowotnymi, 
  • niezaspokojoną potrzebą zdrowotną,
  • siłą interwencji, 
  • jakością danych naukowych, 
  • wielkością populacji docelowej, 
  • wpływem na budżet płatnika. 

 

Prace nad wykazem 

 

Obszary  

Uwzględniono 5 obszarów terapeutycznych stanowiących najbardziej istotny problem zdrowotny w zakresie onkologii, tj. 5 nowotworów o wysokiej zapadalności oraz umieralności, które stanowią ponad 50% nowotworów złośliwych w Polsce i prowadzą do ponad 50% zgonów.  

 

Identyfikacja technologii lekowych 

W tworzeniu wykazu wykorzystano w pierwszej kolejności polskie wytyczne wskazywane na stronie Narodowej Strategii Onkologicznej (NSO). W uzupełnieniu korzystano z wytycznych towarzystw naukowych polskich, a w następnej kolejności analizowano źródła europejskie oraz amerykańskie. 

Dodatkowo przeanalizowano substancje czynne wskazane przez ekspertów klinicznych. 

Substancje czynne określono w oparciu o warunki ustawowe jakie musi spełnić substancja czynna zawarta na przedmiotowym wykazie. 

Analizę przeprowadzono w 6 etapach: 

  1. Na podstawie wytycznych wyodrębniono zalecenia (wskazanie, siła, jakość dowodów) oraz listę substancji czynnych. 
  2. Technologie lekowe ograniczono do produktów leczniczych, dla których upłynęła wyłączność rynkowa. 
  3. Określono czy substancja czynna jest refundowana we wskazaniu zgodnym z wytycznymi klinicznymi w zakresie wskazania, linii, stadium oraz mutacji. 
  4. Określono czy wskazanie zawiera się we wskazaniu zarejestrowanym w oparciu o ChPL. 
  5. Określono czy substancja czynna jest stosowana dłużej niż 30 dni. 
  6. Zweryfikowano czy złożono wniosek refundacyjny w ocenianym wskazaniu. 

 

Kryteria oceny 

Wyodrębniono 3 kryteria oceny: 

  1. Efekt terapeutyczny – określony w oparciu o jakość dowodów i siłę zaleceń przedstawionych w wytycznych klinicznych. 
  2. Niezaspokojona potrzeba zdrowotna – określona w oparciu o dostępność do leczenia w ocenianych wskazaniach. 
  3. Wpływ na budżet płatnika. 

 

Dla każdego z kryteriów określono kategorie oraz ich punktację i wagi. Przyjęto, że w każdej domenie możliwe będzie uzyskanie maksymalnie 1 punktu, w związku z czym maksymalna punktacja możliwa do uzyskania to 3 punkty.  

Ostateczny wykaz przygotowano uwzględniając substancje czynne zidentyfikowane przez analityków AOTMiT oraz w oparciu o weryfikację substancji czynnych wskazanych przez ekspertów klinicznych (przekazanych wraz ze zleceniem MZ).  

Przy przyznawaniu punktów i wag do kryteriów oceniających kierowano się maksymalizacją korzyści zdrowotnych przy racjonalnym wykorzystaniu zasobów finansowych. Na wykaz włączano jedynie te substancje, dla których punkty uzyskane w domenach efekt terapeutyczny oraz niezaspokojona potrzeba zdrowotna były większe niż 0. 

Dodatkowo, w ramach wykazu onkologicznego przedstawiono rekomendację Agencji dotyczącą kategorii dostępności refundacyjnej, w jakiej powinien znaleźć się lek w danym wskazaniu. 


Publikacja wykazu leków, o których mowa w art. 30a ust. 1 ustawy o refundacji – dla leków onkologicznych >>