W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę Cookies
X

Kartka z kalendarza – 1 marca – Światowy Dzień Otyłości

Zdjęcie koloru niebieskiego. Przedstawia lekarkę wskazującą na obrazek. Pod obrazkiem znajduje się data 1 marca 2024 r oraz napis Światowy Dzień Otyłości. W prawym rogu znajduje się logo Agencji.

 

Otyłość jest stanem, w którym ilość energii dostarczonej organizmowi istotnie przewyższa jej zużycie co w konsekwencji wpływa na podwyższenie ilości tkanki tłuszczowej. Najpowszechniej stosowanym, prostym wskaźnikiem służącym do rozpoznania i oceny stopnia otyłości u dorosłych, jest wskaźnik masy ciała BMI.

 

Wysoki wskaźnik BMI od lat jest jednym z głównych czynników ryzyka utraconych lat życia skorygowanych o niesprawność (DALY) w Polsce.

W 2019 roku wysoki poziom BMI spowodował utratę 919 762 DALY kobiet i mężczyzn (2 396,3 DALY/100 tys. osób), choć w perspektywie trzech dekad wartość ta malała, osiągając o 1/3 niższy wskaźnik DALY/100 tys. ludności w porównaniu do 1990 roku (3 526,5 DALY/100 tys. osób).

 

Wysoki wskaźnik BMI wiąże się z obciążeniem chorobowym z powodu głównych chorób cywilizacyjnych. Zgodnie z danymi GBD w 2019 roku, wysoki wskaźnik BMI odpowiadał za: ok 64% przypisanej utraty DALY z powodu cukrzycy, ok. 58% przypisanej utraty DALY z powodu choroby nadciśnieniowej serca, 53% przypisanej utraty DALY z powodu raka macicy, a także 44% przypisanej utraty z powodu przewlekłej choroby nerek. Wysoki wskaźnik BMI dotyczył również obciążenia przypisanego kilku nowotworom, chorobom układu kostno-szkieletowego, astmie, chorobie Alzheimera a także chorobom dróg żółciowych i ślepocie.

 

zdjęcie koloru niebieskiego. W lewym rogu znajduje się logo Agencji. Na środku zdjęcia znajduje się gif ze skutkami chorobowymi otyłości

Więcej szczegółowych danych znajdziesz w prezentacji – kliknij TUTAJ