W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę Cookies
X

Wytyczne HTA

Wytyczne oceny technologii medycznych (HTA) to zbiór informacji według których pracują analitycy Agencji Oceny Technologii Medycznych. Są po to, aby w przejrzysty sposób przygotowywać analizy podsumowujące zdrowotne, społeczne, ekonomiczne i etyczne informacje o danej technologii medycznej dostępne również w innych krajach świata. W swojej pracy Agencja opiera się na dowodach naukowych, które świadczą np. o tym, czy dany lek jest bezpieczny i skuteczny dla pacjenta. Te informacje są niezbędne przy podejmowaniu decyzji kształtujących politykę zdrowotną państwa. Na pełna ocenę składają się 3 elementy:

  • Analiza efektywności klinicznej
  • Analiza ekonomiczna
  • Analiza wpływu na system ochrony zdrowia

Oceny technologii medycznych są podstawą do opracowania przez niezależną Radę Przejrzystości rekomendacji dotyczących finansowania leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, a także świadczeń zdrowotnych ze środków publicznych.

 

Prace nad aktualizacją Wytycznych prowadzone były początkowo wewnętrznie w Agencji, a następnie w ramach Zespołu ds. Aktualizacji Wytycznych; następnie Wytyczne zostały przedłożone do komentowania publicznego oraz do recenzji Ministra Zdrowia. Zobacz zmiany wprowadzone w wypracowanym przez Zespół tekście w wyniku zgłoszonych w procesie komentowania uwag oraz zestawienie uwag wraz z adnotacją o ich uznaniu.