W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę Cookies
X

Kartka z kalendarza – 11 lutego, Światowy Dzień Chorego

Zdjęcie koloru niebieskiego. W prawym rogu znajduje się logo Agencji. Po lewej stronie Pani lekarz wskazuje na obrazek ze statoskopem. Pod obrazkiem znajduje się data 11 lutego 2024 r oraz napis Światowy Dzień Chorego.

 


Każdego roku 11 lutego obchodzimy Światowy Dzień Chorego

 

To szczególny dzień, w którym kierujemy naszą uwagę na tych, którzy zmagają się z chorobą. Celem corocznej akcji jest wsparcie wszystkich chorych i zwrócenie uwagi na ich potrzeby.

Wzrost świadomości społecznej na temat czynników ryzyka rozwoju chorób oraz roli jaką odgrywają regularnie wykonywane badania profilaktyczne jest niezwykle istotny.

 

Prowadząc zdrowy styl życia, wykonując profilaktyczne badania kontrolne mamy szansę wykryć chorobę na wczesnym etapie, co zdecydowanie zwiększa szanse na skuteczne leczenie.

 

W Polsce całkowite obciążenie chorobowe wyrażone wartością wskaźnika DALY jest większe u mężczyzn w porównaniu do kobiet. Największe obciążenie chorobowe społeczeństwa jest spowodowane chorobami układu krążenia oraz nowotworami. Najmniejsze obciążenie chorobowe z powodu 10 najważniejszych przyczyn jest najmniejsze w województwie podkarpackim, a największe w łódzkim.

 

Więcej informacji znajdziesz w prezentacji – kliknij TUTAJ