W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę Cookies
X

Kartka z kalendarza – Światowy Dzień bez Tytoniu 

Zdjęcie koloru niebieskiego. Na środku zdjęcia widać panią lekarkę, która wskazuje wskaźnikiem do prezentacji obrazek zakaz palenia. Pod obrazkiem zakaz palenia znajduje się data 31 maja 2024 r. Pod datą jest napis Światowy Dzień bez Tytoniu. W prawym górnym rogu zdjęcia znajduje się logo Agencji.

 

Już niebawem – 31 maja br., obchodzić będziemy Światowy Dzień bez Tytoniu 

 

To szczególny dzień, w którym kierujemy uwagę świata na problem palenia tytoniu oraz możliwości uniknięcia powodowanych przez nią zgonów i chorób.  

Celem corocznej akcji jest podnoszenie świadomości o niebezpieczeństwach związanych z używaniem tytoniu.   

Światowy Dzień bez Tytoniu jest dobrą okazją, by wszyscy wspólnie mogli zastanowić się, jak uniknąć negatywnych konsekwencji palenia. 

Palenie tytoniu to globalny problem zdrowia publicznego.  

 

Zgodnie z danymi GBD w 2019 roku, łączna liczba palaczy na świecie to 1,14 mld (ok. 15% populacji świata), z czego 115 mln stanowią palacze w wieku 15-24 lat.   

Wśród problemów zdrowotnych związanych z obciążeniem chorobowym wynikającym z  palenia tytoniu wymienia się m.in.:   

  • chorobę niedokrwienną serca,  
  • udary,  
  • raka płuc,  
  • raka jelita grubego i 
  • przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POCHP).  

Ze względu na częstość występowania tych chorób, te uznawane są jako choroby cywilizacyjne i główne powody przedwczesnych zgonów i obniżonej jakości życia populacji krajów wysokorozwiniętych.  

Na świecie łączna liczba zgonów przypisanych paleniu tytoniu z powodu tych i pozostałych chorób to 7,7 mln., natomiast 200 mln, to utrata lat życia skorygowanych o niesprawność(DALY).

W Polsce  w 2019 r. skala zjawiska rozpowszechnienia palenia wśród osób w wieku 15-24 lat dotyczyła ok. 25% kobiet i 28% mężczyzn, a w odniesieniu do wszystkich grup wiekowych 2 na 10 rejestrowanych zgonów przypisanych było paleniu tytoniu.  

 

Więcej szczegółowych danych znajdziesz w prezentacji – kliknij TUTAJ