W trakcie pandemii COVID-19, w trybie nadzwyczajnym, w ramach szybkiej ścieżki tworzenia wytycznych, na podstawie zlecenia Ministra Zdrowia z dnia 27 marca 2020 r., Agencja przygotowała:
Zalecenia w COVID-19. Polskie zalecenia diagnostyczno-terapeutyczne oraz organizacyjne w zakresie opieki nad osobami zakażonymi lub narażonymi na zakażenie SARS-CoV-2 – wersja w języku polskim (data publikacji 25 kwietnia 2020 r.);
COVID-19 recommendations. Polish diagnostic, therapeutic and organisational recommendations for the care of individuals infected with SARS-CoV-2 or exposed to a SARS-CoV-2 infection –wersja w języku angielskim (data publikacji 25 kwietnia 2020 r.).
Wobec dynamicznie zmieniającej się sytuacji pandemii i ciągłego napływu nowych dowodów naukowych dla skuteczności klinicznej i bezpieczeństwa technologii lekowych stosowanych w COVID-19, Agencja przeprowadza proces aktualizacji Zaleceń w obszarze farmakoterapii.
Jako efekt prac opublikowano zbiór zaktualizowanych zaleceń dla technologii lekowych w COVID-19:
W ramach powyższych działań, opublikowano również przeglądy doniesień naukowych dla poszczególnych technologii lekowych w COVID-19 (kortykosteroidy, lopinawir stosowany w skojarzeniu z rytonawirem, remdesiwir, tocilizumab, fawipirawir oraz osocze ozdrowieńców, anakinra, interferon beta, amantadyna, hydroksychlorochina i chlorochina, heparyny, kwasu acetylosalicylowego i klopidogrelu oraz bamlaniwimabu – do pobrania poniżej). Opracowania analityczne stanowią podstawę dyskusji Panelu Ekspertów Klinicznych.
Historia prac nad zaleceniami
Do realizacji zadania Agencja powołała 7 Paneli Ekspertów. Pracę Paneli koordynował Komitet Sterujący, złożony z Prezydium Rady Przejrzystości Agencji, który był odpowiedzialny za ostateczną redakcję zaleceń.
Zalecenia wypracowano na podstawie:
- nielicznych jeszcze prac oryginalnych odnoszących się specyficznie do tematu;
- analizy wytycznych międzynarodowych organizacji i towarzystw naukowych;
- opinii polskich ekspertów.
Dokument poddawany jest aktualizacji w związku z pojawiającymi się doniesieniami naukowymi dotyczącymi skuteczności klinicznej i bezpieczeństwa technologii medycznych stosowanych w COVID-19. Prace realizowane są w ramach wyżej wymienionych Paneli Ekspertów.
Opracowania analityczne przygotowane w ramach prac nad aktualizacją zaleceń w obszarze farmakoterapii COVID – 19:
- wersja w języku polskim:
– Przegląd doniesień naukowych dla fawipirawiru stosowanego w leczeniu COVID-19 (wersja 1.0, 22 września 2020 r.);
- wersja w języku angielskim:
– Corticosteroids in treatment of COVID-19 – a rapid review (wersja 1.0, 06 sierpnia 2020 r.);
– Lopinavir/ritonavir in treatment of COVID-19 – a rapid review (wersja 1.0, 05 sierpnia 2020 r.);
– Tocilizumab in treatment of COVID-19 – a rapid review (wersja 1.0, 16 września 2020 r.).