W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę Cookies
X

Prognozy IHME COVID-19

W ramach współpracy międzynarodowej AOTMiT, przygotowano  cotygodniowe opracowania oparte na analizach prognostycznych The Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME)  działającego przy Uniwersytecie Waszyngtońskim w Seattle, na temat sytuacji epidemicznej COVID-19 w Polsce, Europie i regionie krajów Grupy Wyszehradzkiej.

 

The Institute for Health Metrics and Evaluation opublikował najnowsze analizy prognostyczne dalszego rozwoju COVID-19 uwzględniające wpływ rozprzestrzeniania się wariantu Omikron. Obecne oszacowania przedstawiają 3 możliwe scenariusze zdarzeń:

 

  1. Najbardziej prawdopodobny scenariusz (scenariusz referencyjny): Dystrybucja szczepionek pozostaje na dotychczasowym poziomie. Skuteczność szczepionek specyficzna dla ich marek i wariantów wirusa jest aktualizowana przy użyciu najnowszych dostępnych informacji z recenzowanych publikacji i innych raportów. Stosowanie masek ochronnych w populacji osiąga zakładaną średnią (obliczaną na podstawie poziomu ich stosowania przez ostatnie 7 dni). Poziom mobilności wzrasta proporcjonalnie do poziomu wyszczepialności Wariant Omikron rozprzestrzenia się zgodnie z założeniami modelu. W krajach, w których to możliwe 80% osób dotychczas zaszczepionych otrzymuje dawkę przypominającą nie później niż po 6 miesiącach;
  2. Scenariusz 80% stosowania maseczek ochronnych: Te same założenia co przy scenariuszu referencyjnym, z uwzględnieniem używania maseczek ochronnych na poziomie 80% średniej z ostatnich 7 dni. Jeśli w danej lokalizacji używanie maseczek osiąga poziom wyższy niż 80%, nie zmienia się on.
  3. Scenariusz dostępu do leków przeciwwirusowych: Przyjmuje wszystkie te same założenia co scenariusz referencyjny, ale dodatkowo zakłada globalne rozprowadzanie leków przeciwwirusowych i rozszerzenie zasięgu na wszystkie kraje o niskim i średnim dochodzie w okresie 15 sierpnia – 30 września br.

 

*Szanowni Państwo
Niniejszym informujemy, iż zamieszczane na stronie Agencji materiały i wyniki dyskusji stanowią efekt pracy koncepcyjnej i procesu analitycznego przeprowadzonego przez zespół Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w oparciu o paradygmat EBM, obejmujący: wyszukiwanie, selekcję, syntezę i interpretację dowodów naukowych, lub przeprowadzoną analizę danych. 
W związku z powyższym, pragniemy przekazać, iż wykorzystywanie materiału analitycznego lub wyników dyskusji, zgodnie z dobrą praktyką, powinno być opatrzone informacją na temat źródła w postaci: [tytuł prezentacji/raportu], AOTMiT, Warszawa, czerwiec 2021 r.]

 

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami: